Avant Maya, ısıtma, soğutma, iklimlendirme, havalandırma ve yangın söndürme sistemlerinin projelendirilmesi, uygulaması gibi konularda profesyonel olarak danışmanlık, taahhüt, satış ve teknik servis hizmetleri sunmaktadır.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır. Site içerigi izinsiz olarak kullanılamaz. Bu web sitesi bir Avant Maya AŞ. iştirakidir. Sitemizde ve duyurularımızda ismi geçen logolar ve markalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.

Yangın Tesisatı

YANGIN TESİSATI

AVANT MAYA

Yangın tesisatı, olası bir yangında itfaiye gelene kadar yangına müdahale etmek, ufak yangınları söndürmek ve itfaiyenin müdahalelerine destek olmak amacı ile üretilmiş sistemlerdir. Günümüzde güvenlik için her binada bulunması gereken yangın tesisatının kullanılabilirliği son derece önemlidir. Yangın tesisatı kuru ve ıslak olmak üzere iki çeşittir.

Bir binada yangın tesisatının bulunması yeterli değildir. Çünkü bazı yangınlarda tesisat istenen oranda etkili olamamaktadır. Bu nedenle yangın tesisatı yapımı aşamasında pratik kullanılabilirliği, yangın anında yeterli basınç ve debide su verebilmesi gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Aynı zamanda yapımından sonra düzenli periyotlarla bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bahsettiğimiz bu noktalar yapılmadığı zaman yangın tesisatları yeterli etkiyi gösteremeyecektir.

Yangın tesisatlarının kuru ve ıslak olarak iki çeşit olduğunu belirtmiştik. Bu çeşitleri kısaca açıklayacak olursak:

ISLAK

Yangın Söndürme Sistemleri

Uygulama alanına göre farklı boşaltma ekipmanları (çeşitli sprinkler, nozul, monitör, yangın dolabı) kullanılarak, su dağıtım tesisatının tasarlandığı bir sistemidir.

KURU

Yangın Söndürme Sistemleri

Kuru borulu sistemler sadece donma hasarı olasılığı bulunan mahallerde ve sıcaklığın 70 °C’nin üzerinde olduğu kurutma fırını benzeri mahallerde uygulanmalıdır.

Ücretsiz Keşif

Yapınıza en uygun Mekanik Tesisat çözümünü bulmanıza yardımcı olalım.

YANGIN VE SPRİNG TESİSATI

REFERANSLAR

Yangın ve Spring Tesisatı çözümleri sunduğumuz referanslarımız

Yangın; yanıcı özellikteki katı, sıvı ve gaz haldeki maddelerin denetim dışı (kontrolsüz) yanmasıdır. Bir yangınla ne zaman nerede ve hangi şartlar altında karşılaşılacağını kestirmek mümkün değildir. Bu yüzden tedbirli olmak gerekir. Yangından doğabilecek can kaybının yanı sıra zararları önlemenin veya azaltmanın en başta gelen yolu, yangına neden olacak faktörleri ortadan kaldırmak ve yangına hemen müdahale edebilecek tedbirleri almaktır. Yapılan incelemelerde yangın güvenlik önlemleri ne kadar yetersiz ve kontrol mekanizması ne kadar yavaşsa, yangın sayısının ve yangından doğan zararların o oranda fazla olduğu görülmüştür. Yine yapılan incelemelere göre yangın güvenlik önlemlerinin alınması, yangını söndürme işleminden ve yangının verdiği zararlardan daha ekonomiktir. Bir binayı yanmaz olarak inşa etmek mümkün değildir. O halde yapılacak en akıllıca iş onu güvenli hale getirmektir. Yangın tehlikesini mümkün olduğu kadar minimuma indirmek ve yangına çabuk müdahale etmek için daha binaların tasarımı döneminde bir dizi tedbirler düşünülmelidir. Bu tedbirler, inşaat döneminde uygulanmalı ve işletme döneminde işlerliği sağlanmalıdır.

UYGULAMA ESASLARIMIZ

NASIL YAPARIZ?

Ülkemizde yangınlar daha çok ısıtma sistemlerinde, mutfaklarda ve aydınlatma sistemlerinde meydana gelmektedir. Yangın çıkmasının nedeni ise standartlara uygun cihaz kullanılmaması, bakım yetersizliği ve kullanıcı hatalarıdır. Yangının büyük çoğunluğu kullanıcı hatalarından ve insanların dikkatsizlik ve tedbirsizliğinden kaynaklanır. Yangına ne kadar erken müdahale edilirse o kadar çabuk söndürülür ve sebep olduğu hasar o denli az olur. Genellikle yangınların büyük boyutlara ulaşmasının en büyük nedeni geç fark edilmesi, dolayısıyla müdahalenin de geç olmasıdır. Yangının hemen fark edilmesi için sürekli olarak insanların gözetlemesi veya otomatik algılama sistemlerinin olması gerekir.

II

02. PROJE

İhtiyaçlara yönelik çözümlerimizin projelendirilmesi

IV

04. UYGULAMA

Projelendirilmiş taahhütlerin uygulanması ve devreye alınması

I

01. KEŞİF

Uygulama yapılacak alanın tespiti ve incelenmesi

III

03. TAAHHÜT

Projelendirilmiş uygulamaların sözleşme dahilinde taahhüt edilmesi

KALİTE STANDARTLARI

Yangın Tesisatı ve Söndürme Sistemleri Kalite Standartlarımız

AVANT MAYA

NASIL

YARDIMCI

OLABİLİRİZ?

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Madde 96‘da otomatik sprinkler sistemi bulunması gereken alanlar belirlenmiştir. Yapı yüksekliği 30.50 m’den fazla olan konut haricindeki bütün yapılar. Yapı yüksekliği 51.50 m’yi veya 17 katı geçen konutlarda. Toplam alanı 600 m² den büyük kapalı otoparklarda. Birden fazla katlı bir bina içerisindeki yatılan oda sayısı 100’ü veya yatak sayısı 200’ü geçen otellerde, yurtlarda, pansiyonlarda, misafirhanelerde ve yapı yüksekliği 21.50 m’den fazla olan bütün yataklı tesislerde. Toplam alanı 2000 m²’nin üzerinde olan katlı mağazalarda, alışveriş, ticaret, eğlence ve toplanma yerlerinde. Toplam alanı 1000 m²’den fazla olan, kolay alevlenici ve parlayıcı madde üretilen veya bulundurulan yapılarda.