Avant Maya, ısıtma, soğutma, iklimlendirme, havalandırma ve yangın söndürme sistemlerinin projelendirilmesi, uygulaması gibi konularda profesyonel olarak danışmanlık, taahhüt, satış ve teknik servis hizmetleri sunmaktadır.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır. Site içerigi izinsiz olarak kullanılamaz. Bu web sitesi bir Avant Maya AŞ. iştirakidir. Sitemizde ve duyurularımızda ismi geçen logolar ve markalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.

HVAC Nedir?

HVAC Nedir?

HVAC ( Heating Ventilating and Air Conditioning) ısıtma, havalandırma ve iklimlendirmeyi içeren, fabrika, hastane, alışveriş merkezi gibi yaşam alanın ve enerji tüketiminin yoğun olduğu yerlerde geniş uygulama alanları bulan bir sistemdir. Binaların yapısına göre HVAC için harcanan enerji toplam enerjinin %15 ila %60’ını oluşturur. Bu nedenle HVAC sistemlerinin uyarlanması enerji verimliliği açısından oldukça önemlidir.

HVAC, otomasyon kontrol stratejileriyle sıcaklık, hava ve akış miktarı arasında en iyi tercihi oluşturur. Kullanılan algoritmalar istenilen şartları ve bu şartların oluşması için gereken süreleri belirler.

HVAC sistemlerinde en uygun kontrol; sistemin sıcaklık ve basınç değerlerini otomatik kumanda ile ihtiyaca göre ayarlamak, kullanılmayan ortamları ısıtma ve soğutma düzenine sokarak konfor şartlarını sağlamak aynı zamanda sınırlı enerji kullanımını ayarlamaktır. HVAC sistemlerinde kullanılan kontrol yöntemleri psikometri tabanlı kontroller olup bu kontrollerin tasarımında sistemin tamamen kontrolü düşünülmeli bölgesel kontrollerden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde sistemden gerekli verim alınamayacaktır.

HVAC

HVAC neden gereklidir?

HVAC nedir? sorusunun en doğru yanıtı, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirmeyi içeren, yaşam alanlarının ayrılmaz bir parçası olduğudur. HVAC (Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme), taze hava, ısıtma, soğutma ihtiyacı ve nem kontrolünün hepsini veya birini sağlamak için yapılarda kullanılan ekipmanları, dağıtım ağlarını ve terminalleri ifade eder. Bir mekân, HVAC sistemine soğutma ve ısıtma sağlayan kaynakların herhangi bir kombinasyonuna sahip olabilir. Bir mekânı ısıtmak için, bir gaz veya petrol yakıtlı kazan, ısı pompası, çatı üniteleri veya elektrik gibi ısı kaynakları kullanılabilir. Yaygın soğutma üniteleri ise santrifüj soğutucular (Chiller), çatı üniteleri, ısı pompaları, klimalar veya pik soğutma sistemlerini içerir. HVAC sistemleri önemli enerji tüketicilerdir ve bu yüzden önemli enerji tasarruf imkânlarına sahiptir. Enerji verimliliği, donanım seçimi ve HVAC sistem tasarımında önemli bir faktör olmaktadır. Sonuç olarak, iyi bir HVAC tasarımı enerji tüketimi, iç hava kalitesi, performans ve çevresel yararların karşılıklı etkileşimini gözetmelidir.

  • Enerji verimliliği ve kontrolü için olmazsa olmazdır.
  • İşletme maliyetlerini en aza indirir.
  • Gerçek konfor şartları ancak HVAC sistemleri tarafından oluşturulabilir.
  • İlaç, gıda vb. sektörlerde istenilen temiz, anti bakteriyel hava ve nem koşulları ancak HVAC sistemleri tarafından sağlanabilir.
  • Personel giderlerini azaltır, tek merkezden yönetim imkânı sunar.

HVAC Sistemlerde Taze Hava

Hvac sistemlerde taze hava, bir boru sistemi içerisinde sabit bir sıcaklıkta dolaştırılır. Konfor sıcaklığı VAV yani lokal hava akış sistemi ile düzenlenir. VAV kutusu özel tasarımı sayesinde,herhangi bir fan kullanmaksızın oda havasını içerisine çekip primer hava ile karıştırarak tekrar odaya üflemektedir. Kirli hava boru sistemi ile CTA’da (Klima santralinde) yeni bir çevrime girmektedir.

HVAC

hvachvac nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir