Avant Maya, ısıtma, soğutma, iklimlendirme, havalandırma ve yangın söndürme sistemlerinin projelendirilmesi, uygulaması gibi konularda profesyonel olarak danışmanlık, taahhüt, satış ve teknik servis hizmetleri sunmaktadır.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır. Site içerigi izinsiz olarak kullanılamaz. Bu web sitesi bir Avant Maya AŞ. iştirakidir. Sitemizde ve duyurularımızda ismi geçen logolar ve markalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.

HVAC Sistemleri nasıl çalışır?

HVAC Sistemleri nasıl çalışır?

HVAC sistemleri özellikle ev veya iş yerlerinde, enerji verimliliği vurgusuyla kullanılan sistemlerdir. Komple bir sistem hem maliyet hem de enerji açısından çok faydalı olabilir. HVAC sistemler uzun vadede güvenilir, bakımı kolay ve gereksinimlerinize göre tamamen optimize edilebilir sistemlerdir. HVAC ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme için kullanılan bir kısaltmadır. Bütün bu işlevi yerine getiren ve tek bir arayüz üzerinden kontrol edilemeyecek şekilde tasarlandığından daha sık bir şekilde entegre bir sistemdir. Merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri ayrı şeylerdir ancak birlikte çalışmak için eşleştirilebilirler.

HVAC Sistemleri oluşturan donanımlar

HVAC sisteminin ana parçaları ısıtma, havalandırma ve klima ünitesidir. Ayrıca, modern sistemler bir hava filtreleme ve temizleme elemanı da içerir. Cebri havalandırma sistemleri de çoğunlukla hava temizleme amacıyla kullanılır. Doğal havalandırma uygulaması, özellikle nemli ve sıcak aylarda sınırlıdır.

Bir HVAC sisteminin üç ana işlevi, iç hava kalitesi ve termal konfor sağlarken birbiriyle ilişkilidir. Isıtma ve iklimlendirme sisteminiz genellikle evinizdeki en karmaşık ve kapsamlı sistemlerden biridir. Peki, HVAC Sistemleri nasıl çalışır? HVAC sisteminizde hava dönüşü, filtre, egzoz çıkışları, kanallar, elektrik elemanları, dış ünite, kompresör, bobinler ve fan ile ilgili bilmeniz gereken dokuz parça vardır.

Hava Dönüşü: Hava dönüşünüz, sisteminizin havalandırma döngüsünün başlangıç ​​noktasını işaretleyen kısmıdır. Bu geri dönüş havayı emer, filtreden geçirir ve ardından ana sisteme geçirir. Toz filtrelerini sık sık kontrol edin!

Filtre: Filtreniz, havanın içeri çekildiği ikinci kısmıdır. Sisteminizi en iyi durumda tutmak için filtrelerinizi düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun.

Egzoz Çıkışları: Sisteminizin diğer bir kısmı, ısıtma sisteminin yarattığı egzozun atıldığı egzoz çıkışlarıdır. Bacaları yıllık olarak kontrol edin ve gerekirse bakım yapın.

Kanallar: Bunlar adından da anlaşılacağı gibi, ısıtılmış veya soğutulmuş havanın içinden geçtiği kanallardır. Her şeyi çalışır durumda tutmak için kanallarınızı 2 ila 5 yılda bir temizleyin.

Elektrik Elemanları: Sisteminizin bu kısmı biraz daha zor olabilir, ancak genellikle sorunlar önce burada ortaya çıkar. Bir şey düzgün çalışmıyorsa, termostatınızda kısa devre veya bitmiş pil olup olmadığını kontrol edin.

Dış ünite: Dış ünite hava akışı sağlayan fanı barındırır. Ünitenizi, döküntü ve bitki örtüsünden uzak tutun.

Kompresör: Dış ünitenin bir parçası olarak, kompresör, soğutucunun bir gazdan sıvıya dönüştürülmesinden sorumludur ve bunu bobinlere gönderir.

Bobinler: Genellikle dış ünitenin başka bir parçasıdır. Bobinlerinizi her yıl kontrol edin. Donarlarsa, filtre ve / veya soğutucu akışkan seviyenizi kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Fan: Ünitenin ana bölümünden sıcak havayı çeker. Bu hava ne kadar verimli bir şekilde hareket ederse, sisteminiz o kadar dayanıklı olacaktır.

HVAC

hvachvac sistemlerihvac sistemleri nasıl çalışır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir