loading

Merkezi Sistem Klima Nedir?

Merkezi Klima Sistemi; bir dış ünite ile, gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleridir. Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan iç üniteye sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır. Soğutucu akımı inverter kontrollü bir kompresör veya kompresörlerle çeşitlendirerek, havası şartlandırılmış mekânlara göre soğutucu akışkanın uyum göstermesi sağlanmaktadır.

Günümüzde Merkezi Klima Sistemleri hemen hemen her tip binada kullanılabilmektedir. Özellikle, birbirinden bağımsız birden fazla bölgenin iklimlendirme ihtiyacının olduğu ve yük ihtiyacının sürekli değiştiği Otel, Hastane, Ofis, Restoran, Okul, Mağaza, Sinema, Tiyatro gibi yapılar ayrıca cam giydirme cepheye sahip yüksek binalarda merkezi klima sistemleri tercih edilmektedir. Ayrıca mimari unsurların ön planda olduğu ya da dış cephesinde deformasyon istenmeyen Tarihi yapılar, her noktasında konfor istenen Villa ve müstakil evlerde merkezi sistem klimalar tercih edilmektedir.

Merkezi Klima

Merkezi Klima Sistemleri ileri düzey bir kontrol sistemi vasıtasıyla ısıtma ve soğutma modları arasında geçiş sağlamaktadır. Daha gelişmiş modellerde, iç üniteler gerek ısıtma gerek soğutmada birbirlerinden bağımsız olarak çalışabilmektedir. Bu yeni özellik sayesinde aynı anda değişik bölgelerde ısıtma ve soğutmada yüksek düzeyde enerji tasarrufu sağlar. Bu sistemlerde iç mekânda tesis kurmaya gerek kalmaz ve değişik hava işleme ünitelerinin kombinasyonlarıyla büyük esneklik sağlar. Merkezi Klima Sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restoranlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılabilmektedir.

VRF, VRV veya VRS klima sistemleri; gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmıştır. Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır.

Merkezi Sistem Klimalar

merkezi klimamerkezi klima sistemimerkezi klima sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir